8 причини, поради които алуминият е идеален за прозорци, врати и фасадни облицовки
Алуминият е наречен „магически метал“. Най-вече като бокситна руда, това е третият най-разпространен елемент в земната кора и най-разпространеният метал на планетата. Но какво го прави идеален за използване в прозорци, врати и стени за завеси?
Химичните, физичните и механичните свойства на алуминиевите сплави в съвременния период отчитат рязкото увеличение на глобалната му употреба с над 5% всяка година. Ето само 8 причини, поради които пазарът на алуминиеви рамки в света на остъкляването продължава да расте, сега доминира на търговския пазар и дава възможност на PVC-U да управлява парите си в жилищния сектор.
Леко тегло – Алуминият е много лек метал със специфично тегло от едва 2,7 g / cm3, което е около една трета от стоманата или медта. Всъщност това е един от най-леките търговски метали. Това го прави идеален за рамки на прозорци и врати, но използването на олекотена рамка е особено важно, когато става въпрос за ограждане на завеси. Стените на завесите не са структурни и са в състояние да носят само собствената си тежест, така че колкото по-лек е, толкова по-добре.
Устойчив на корозия – ако търсите прозорец с ниска поддръжка, алуминият е вашият отговор. Това е така, защото когато алуминият влиза в контакт с въздуха, върху повърхността веднага се образува защитен слой от алуминиев оксид. Този слой е изключително устойчив на корозия от всичко, което времето може да хвърли върху него, включително киселинен дъжд и няма да бъде повреден от почистващи продукти. И за разлика от дървената или PVC-U рамката, алуминиевата дограма няма да набъбне, да се напука, разцепи или деформира през годините независимо от времето. Защитата от корозия може да се увеличи още повече чрез анодизиране или боядисване (обикновено чрез прахово покритие) на повърхността.
Няма да се счупи – алуминият е ковък и пластичен – в случай, че сте забравили химията от средното училище, това означава, че може да бъде огънат или притиснат във форма или изваден в тънка тел, без да губи своята здравина и без да се счупи или напука. С други думи, неговата гъвкавост не е чуплива. Всъщност алуминият е вторият най-ковък метал и шестият най-пластичен. Това е фантастична новина за всеки, който иска извита стена или фасадна стена, тъй като алуминиевите профили на рамката могат лесно да бъдат огънати или притиснати в необходимата форма, без да има опасност от счупване.
100% рециклируем – Алуминият е уникален, когато става дума за рециклиране на метали. Той е 100% рециклируем, а качеството на рециклирания алуминий е идентично с това на суровия алуминий. Което означава, че може да се рециклира отново и отново. Всъщност почти 75 процента от целия произведен алуминий все още се използва днес. Това е добра новина за доставките на алуминий, особено когато вземете предвид, че откакто първите индустриални количества алуминий бяха произведени преди около 100 години, световното търсене на алуминий нарасна до около 29 милиона тона годишно. Но това е още по-добра новина за околната среда, тъй като докато са необходими 14 000 кВтч за производство на 1 тон нов алуминий, са необходими само 5-10% от това, за да се разтопят и рециклират същото количество. Което означава по-малък въглероден отпечатък и по-ниски разходи.
Много здрав – алуминиевите сплави се използват за направата на рамки за стени на врати и завеси. Това е така, защото самият чист алуминий няма висока якост на опън. Въпреки това, след като е легиран с други елементи като манган, силиций, мед и магнезий, силата му се увеличава значително. Якостта на опън от чист алуминий е около 90 MPa, но може да бъде увеличена до над 690 MPa като сплав. Всъщност алуминият, който както вече видяхме, е един от най-леките инженерни метали, има далеч по-добро съотношение на якост и тегло от стоманата, когато се използва като сплав. Още по-впечатляващо, за разлика от стоманата, здравината на алуминия увеличава по-студеното, докато стоманата става чуплива при ниски температури (под 0 ° C). Това означава, че алуминиевите прозорци, врати и фасадни стени могат да се справят с повече от най-екстремните зимни температури.
Лесно образува сплави – както вече видяхме, алуминият обикновено е легиран с други елементи, за да подобри физическите си свойства. Например, здравината на чистия търговски алуминий може да се увеличи с 20% чрез просто добавяне на манган. Алуминият също лесно образува сплави със силиций, мед, цинк, желязо и магнезий. Това означава, че е възможно да се произвежда гама от сплави със свойства, съобразени с конкретни приложения. Фирмите за алуминиево остъкляване използват алуминиеви сплави със силиций и магнезий, които са отличен избор за екструдиране на алуминиеви профили. Те са много гъвкави, термообработващи се, добре оформящи се, заваряеми и имат висока якост плюс отлична устойчивост на корозия.
Лесен за направа на рамки – алуминиевите рамки на прозорци се правят с помощта на процес на екструдиране, т.е. чрез пресоване на предварително нагрятата алуминиева сплав през матрица, за да се създаде алуминиев профил. След това тези профили се съединяват, за да образуват рамката. Именно дизайнът на тези профили дава на рамката на прозореца нейните уникални характеристики. Те могат да бъдат сложни конструкции, но за щастие тези сложни форми могат да бъдат постигнати с помощта на една екструдирана секция, така че профилите да са едновременно здрави и издръжливи. Алуминият също има добра обработваемост, което улеснява точното изработване на алуминиевите профили в готовата дограма.
Декоративен – алуминият може да бъде лесно анодизиран или прахово боядисан, за да му се придаде декоративно гладко или текстурирано покритие. Това означава, че алуминиевите прозорци, врати и неносещи фасадни стени, не само се представят добре, но и изглеждат фантастично. Анодирането се извършва чрез потапяне на алуминия в баня с кисели електролити и преминаване на електрически ток през него. Това превръща металната повърхност в декоративно, трайно, устойчиво на корозия, алуминиев оксид. Алуминиевият оксид е напълно интегриран с основния алуминий, така че да не може да се струпва или отлепва, което го прави невероятно издръжлив. Алуминиевият оксид има пореста структура, така че трябва да бъде запечатан, за да е устойчив на корозия. Уплътнителят може да бъде прозрачен или да съдържа специални багрила, така че анодизираният алуминий да се предлага в широка гама от цветове. Алтернативата е праховото покритие на алуминия с боя. Алуминият се обработва предварително или чрез анодизиране, или чрез химическа реакция, за да се образува устойчива на корозия бариера и след това може да бъде прахово боядисан във всеки RAL цвят. В Senior Architectural System разполагаме с модерно съоръжение за прахово покритие в Denaby. Предварително обработените алуминиеви пръти се заземяват, а прахът от боя получава електростатичен заряд, докато напуска пушките. Това помага на праховите молекули да се придържат към решетките чрез електростатичен заряд, точно както праховите частици се придържат към вашия телевизор поради електростатичния заряд на екрана! След това баровете се втвърдяват във фурна, където прахът се топи и образува равномерен, гъвкав и гладък завършек, устойчив на атмосферни влияния в продължение на 25 години.
С толкова много за това, не е чудно, че все повече хора избират алуминиеви прозорци, врати и фасадни облицовки, както за търговски, така и за жилищни сгради.